החברה ואנחנו

פוסטים מארכיון הבלוג, תחת הנושא 'החברה ואנחנו'


Action

בעקבות המלצתו של השרוט, החלטתי להצטרף ל- Blog Action Day ולכתוב על איכות הסביבה. מאחר שבלוג זה עוסק באוטיזם, אכתוב על הקשר בין אוטיזם ואיכות הסביבה.

לא אכתוב על הנושא שכבר זכה להרבה כותרות: האם זיהום סביבתי "גורם לאוטיזם", או, בלשון קצת יותר מדעית, "מעלה את שכיחות מקרי האוטיזם באוכלוסייה". למיטב ידיעתי אין הוכחה לכך, גם לא במקרה של אותו מחוז בחוף המזרחי בארצות-הברית, אשר באחת העיירות שבו התגלו מקרים רבים של אוטיזם (ומקרים רבים של יותר מילד אוטיסטי אחד במשפחה), מעבר לשכיחות הכללית בעולם או בארצות הברית. אני לא מתעניינת בזה, לא רק בגלל שאינני רואה באוטיזם טרגדיה או משהו שצריך להשקיע משאבים ב"מניעה" שלו. אני פשוט חושבת שזיהום סביבתי כשלעצמו הוא דבר רע שיש למונעו, גם בלי הוכחה מדעית שהוא גורם לתופעות שונות, אפילו כאלה שהן מסוכנות באמת (למשל סוגים שונים של סרטן). אין צורך לחכות להוכחה מדעית שהימצאותם בסביבה של חומרים הידועים מכבר כמסוכנים (חומרים רדיואקטיביים, מתכות כבדות, חומרים מסרטנים והרשימה ארוכה) גורמת לנזק לא רק לעולם החי אלא גם לבני אדם. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , , , ,

פיית הקשת

אלה ימים של סגירת מעגל עבורי, ונדמה שהכל מתחבר להכל.

הידיד הקרוב הראשון שהיה לי מעודי הוא אוטיסט. (גם כיום אין לי הרבה חברים, אבל יש לי כמה, וכולם א"סים). ג'ים סינקלר הוא בין האנשים הבולטים בקהילה האוטיסטית, מה שהקשה עלי בתחילה לזהות את הקשר בינינו כידידות. החלטתי לכתוב היום על התחלת הקשר בינינו כאשר חיפשתי חומר מקורי על ראשיתו של הביטוי Self-narrating zoo exhibit. מסתבר, שהקשר התחיל ממש ביום בו הופיע הביטוי לראשונה באינטרנט, בפוסט של ג`ים לקבוצת-הדיון האינטרנטית בנושא אוטיזם, היחידה שהייתה קיימת אז. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , , ,

איש הפיל
מקור התמונה: אנציקלופדיה בריטנקיה

Self-narrating zoo exhibit הוא ביטוי שטבע ג'ים סינקלר, רכז ANI ומוותיקי הפעילים בתנועה האוטיסטית העולמית. לא מצאתי תרגום קצר וקולע למונח, לכן אני מביאה אותו באנגלית. תרגום מילולי הוא: "מוצג גן-חיות המספר על עצמו". אנשים מרקע תרבותי אירופאי אולי יבינו טוב יותר את מקורו של הביטוי. לגביי, הדבר הקרוב ביותר שראיתי ל"מופע החריג" (הצעה לתרגום של freak show) היה בסרט "איש הפיל", המבוסס על חייו של ג'וזף מֶריק. מריק כונה "איש הפיל" משום שמצחו היה גדול מהרגיל אצל בני אדם ודמה לקדמת ראשו של פיל. בהתחלת הסרט, צופה הרופא פרדריק טרבס ב"מופע" שבו מוצג גופו המעוות של "איש הפיל" לראווה. בהתחלה מתעניין הרופא בעיקר בסיבה הרפואית למצב הגופני, אולם בהמשך הוא לומד להכיר את מֶריק האיש, והופך לידידו. "מופעים" מסוג זה היו נפוצים באירופה, והמשותף לכולם היה שכולם הראו אנשים חריגים בגופם או בהתנהגותם, כסוג של בידור ביריד או בקרקס. תפקידו של ה"חריג" היה פשוט להיות שם, מוצג לעיני הקהל כחיה בגן-חיות. אם היו דברים כלשהם לרקע או להסבר, הם נאמרו ע"י כרוז שהנחה את המופע, לא ע"י ה"מוצג" עצמו. מופעים כאלה שללו ממושאיהם צלם אנוש, בכך שהתעלמו מעצמיותו של ה"אובייקט" והתבססו אך ורק על יחס החברה לחריגותו. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , ,

תוכי

התוכי כמשל

אנשים קונים תוכי, וחושבים שהם מלמדים אותו לדבר. למרות ההוראה, התוכי לומד (אולי הוא יוצא מדעתו מרוב שעמום או שהוא לומד שהוא מקבל תגמול על ביצוע). זה עושה רושם על האנשים, כי עכשיו יש להם תוכי "חכם". התוכי שלהם יכול "לעשות דברים". מגיע מומחה ואומר שהתוכי מדבר רק לכאורה. המומחה אומר שאין לתוכי שפה, רק יכולת דיבור. אבל לתוכי הייתה שפה. מעבר לתעלולים זולים, לתוכי תמיד הייתה שפה. הייתה לו ותמיד תהיה לו שפתו שלו.

דונה וויליאמס, "מישהי איפה-שהוא", עמ` 18.

  (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , , , , , , , , ,

תעמולה נאצית

בעיתון "הארץ" מתפרסם היום מאמר מאת זאב שטרנהל, בו הוא כותב: הקפיטליזם יוצר עולם שבו שולטים אינטרסים קרים והכל עומד בו למכירה, בני אדם לא פחות ממצרכים ומשירותים. זוהי מציאות שבה צורכי השוק מכתיבים נורמות ודפוסי התנהגות ויוצרים מערכת יחסים חברתיים המושתתת על כוח. מושג הצדק אינו קיים כאן, במקרה הטוב ביותר יש חמלה. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , , ,

חמור

תשובה: שלושת הביטויים משמשים כקללות או כאמצעי להעליב את הזולת ולהמעיט בערכו. נשאיר כרגע את החמור בצד, ונסקור ביטויים שליליים הבנויים על דימויים נפוצים של לקויות או נכויות: (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , , ,

יש אבנים עם לב אדם

בתקשורת התפרסמה הגשת כתב-אישום נגד אנשי צוות בית-החולים "איתנים" שהתעללו ב"חוסים" אוטיסטים ומפגרים, והארץ הזדעזעה. הזעזוע הגיע אפילו עד בריטניה: אנשים מקבוצת "אספים למען חופש" קראו על העניין ב"ג'רוסלם פוסט" ובמהדורה האנגלית של "הארץ", וכתבו עליו בפורום שלהם. מגיבים באתרים של "הארץ", ו"מעריב" שפכו על הנאשמים אש וגופרית: חלאות המין האנושי, צריך לתלות אותם, שיישרפו בגיהינום, שייהפכו לנכים ויאושפזו במקום דומה ובידיהם של אנשים אכזריים כמותם. המתונים יותר דרשו מאסר עולם. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , ,

בשנת 2005 מציין עולם המדע מלאת 100 שנים ל"שנה המופלאה", שנת 1905. בשנה זו נעשו כמה פריצות-דרך משמעותיות במדע, שהמפורסמת ביותר שבהן הייתה תורת-היחסות של אינשטיין. לאחרונה קיבלתי בדואל מצגת עם כמה ציטטות המיוחסות לאלברט אינטשיין. כמה מהן התקשרו לי מייד לנושא השילוב, שעלה לאחרונה בכתבתו של עמנואל רוזן בתוכנית "זה הזמן" בערוץ 10. מאחר שהניסוחים בעברית (פרי תרגומו של עורך המצגת ממקור בצרפתית) היו עילגים בעיניי, פניתי לדף הציטוטים בגרסה האנגלית של ויקיפדיה, ובחרתי משם ציטוטים לטעמי. דבריו של אינטשיין נכונים בהקשרים רבים, אבל כדאי שתקראו אותם תוך מחשבה על מעשיו (יותר נכון מחדליו) של משרד החינוך. כל מילה נוספת, מיותרת.

  • יש רק שני דברים אינסופיים: היקום והטיפשות האנושית. אני לא בטוח לגבי הראשון.
  • קשה יותר לשבור דעה קדומה מאשר לפצח את האטום.
  • שכל ישר הוא אוסף של דעות קדומות שנרכש עד גיל 18.
  • חינוך הוא מה שנשאר אחרי ששכחנו את כל מה שלמדנו בבית-הספר.
איינשטיין וחינוך

תגי(ו)ת: , , , ,

נגישות מבני ציבור לאוטיסטים 4

נגישות מבני ציבור לאוטיסטים – חלק ראשון

הנושא החשוב ביותר לאנשים על הקשת האוטיסטית הוא, כמובן, תקשורת. חשוב מאוד שנותני השירות יכבדו את הצורך לתקשורת חלופית, ולא יתעקשו על תקשורת מילולית. למשל, אנשי-ספקטרום רבים עוקפים את קשיי התקשורת שלהם ע"י הכנה מראש של מה שיש להם להגיד לרופא, לזבן או לפקיד בעירייה, ולכן חשובה הנכונות לשמוע הקראה מן הכתב או לקבל מן הלקוח דף כתוב. קשיי עיבוד אינפורמציה עשויים לחייב מתן הוראות בכתב במקום בע"פ. למי שאינו קורא, רצוי שיהיו תמונות שיעזרו בתקשורת איתו. כמובן, אם האדם מביא איתו לוח-תקשורת או עזרים טכנולוגיים, יש לאפשר לו להשתמש בעזרים אלה. בבניינים ציבוריים בארה"ב קיימת אפשרות לקבל מתרגם לשפות שונות, כולל שפת-סימנים (לחירשים). באופן דומה, יהיה נפלא אם אדם שיציג כרטיס המעיד על היותו אוטיסט יוכל לקבל מישהו שמתמצא בתקשורת עם אוטיסטים. בכל אופן, תקנות העוסקות בתקשורת יכולות לתת כמה דוגמאות להתאמות אפשריות, אבל לא רשימה מפורטת, מפני שגם בלקות ספציפית, לכל אדם צורת-עיבוד שונה וקשיים שונים. מה שחשוב זה נכונות העובדים להיענות לצרכים המיוחדים שהאדם המסוים מבטא. (המשך…)

נגישות מבני ציבור לאוטיסטים 1

כשמדברים על נגישות בניינים, בדרך כלל חושבים על מגבלות-ניידות. אבל מה בנוגע לנכויות אחרות? למשל, בבניין נגיש לעיוורים, מספרי הקומות במעלית כתובים בכתב ברייל לצד הכפתורים, וכשהמעלית נעצרת, נשמעת הודעה על מספר הקומה. בבניין נגיש לאוטיסטים יש להתחשב ברגישויות החושיות האופייניות לאוטיזם. למשל, דוגמאות עם פרטים רבים בצבעים רועשים על שטיחים, מרצפות או קירות עלולות לגרום להצפה חזותית, עד לכאב פיסי. אקוסטיקה גרועה, במיוחד בחללים גדולים עם קירות גבוהים, עלולה לגרום להצפה שמיעתית. תאורה פלורוסנטית עלולה להשפיע על תחושות גופניות, עד כדי בחילה, טשטוש ואפילו התנתקות. (המשך…)