קהילה אוטיסטית

פוסטים מארכיון הבלוג, תחת הנושא 'קהילה אוטיסטית'


אי של אוטיזם

נסו לדמיין את עצמכם במצב הזה: במקרה הטוב, אתם נחשבים לחידה, תופעה אקזוטית. חוקרים באוניברסיטאות עושים קריירה מפיתוח תיאוריות על האופן שבו אתם פועלים, חושבים ומרגישים. במקרה הגרוע, קיומכם נחשב למגיפה, ורופאים שוקדים על פיתוח בדיקות גנטיות, אשר יום אחד ישחררו את העולם מקיומם של בני אדם הדומים לכם. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , ,

חתולים

- אתה לעולם לא תדע איך זה להיות חירש, כמו שאני לעולם לא אדע איך זה להיות שחור.
- אין לי שום בעיה עם היותי שחור, זה מי שאני.
- אין שום בעיה עם היותי חירשת, זאת אני.

אם ראיתם ER (משודר בימים אלה בכבלים בערוץ "הולמרק"), אתם זוכרים את דר` בנטון, הרופא השחור שמגדל לבדו את בנו. לאחר שהתברר שבנו כמעט חירש, המליצו לו הרופאים להשתיל לבנו התקן שיאפשר לו לשמוע (שתל קוכליר). רופאה בבית החולים שבו הוא עובד המליצה לו להיפגש עם רופאה שהיא מכירה, אולם כשהגיע למרפאתה התברר לו, שזאת רופאת-משפחה ולא רופאת אא"ג. הקשר שלה לבנו היה, שהיא עצמה חירשת, מתקשרת רק בשפת הסימנים, ונעזרת במתורגמנית. היא ביקשה ממנו לא לשלול מבנו את זהותו, את הקשר לתרבות שלו, שהיא תרבות החירשים. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , ,

אי

הַמְרָאָה

המטוס מטפס לגבהים
ובפנים
אני אתכם
נוכחותכם שוטפת את חושַי
פניכם, הרחוקות כל-כך עכשיו
מלקטות לי את רגעי היחד. (המשך…)

נניח, שאתם נמצאים בחברה שבה יש אנשים שעונדים "סימני תקשורת": כרטיס אדום, צהוב או ירוק. משמעות הצבעים היא:

  • אדום: בבקשה אל תפנו אלי, תקשורת ממש לא מתאימה לי עכשיו.
  • צהוב: אני במצב תקשורתי עכשיו, אבל רק עם אנשים מוכרים.
  • ירוק: תקשורת תתקבל בברכה, אבל אנא קחו יוזמה ועזרו לי, כי קשה לי להתחיל.
רמזור

האם והיכן נוסה?

תגים אדומים וצהובים נוסו לראשונה ב-1995במפגש של אוטיסטים בכנס של MAAP – ארגון של משפחות לאנשים עם לקות תקשורתית בתפקוד גבוה. מארגני הכנס הקצו מקום לאוטיסטים להיפגש ביניהם, והאוטיסטים ניסו לגבש כללי התנהגות שיכבדו את הצרכים התקשורתיים שלהם. כשנה לאחר מכן נוסד כנס אוטריט, ושיטת התגים אומצה בו כחלק מכללי הכנס. בהמשך נוסף התג הירוק, כדי לעזור לאנשים שהרגישו "מחוץ לעניינים" ולא ידעו איך ליזום מגעים חברתיים. כאשר נוסד אוטסקייפ ב-2005, הונהגה גם בו שיטת התגים. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , ,

שלום לבן-דודי

המונח "בן-דוד" (Cousin) נוצר בקהילה של ANI בשנת 1993. ומעשה שהיה, כך היה: אחד האנשים שהתכתבו בפורום אינטרנט עם ראשוני ANI לא היה אוטיסט, אלא בוגר עם שונות נוירולוגית אחרת – הידרוצפלוס (מים במוח). הוא נהנה מקשרים חברתיים עם א"סים, ומצא נקודות דמיון רבות בין ניסיון-החיים שלו לזה שלהם. בפעם הראשונה שהופיע לפגישה פנים-אל-פנים של כמה מאנשי ANI, הסביר לאחת מהם (שלא השתתפה בפורום ולכן לא הכירה את הסיפור שלו) מדוע הופיע לפגישה, למרות שהוא איננו אוטיסט בעצמו. לאחר שסיים את הסברו, היא שתקה מספר שניות, ואז קראה: "בן-דוד!". קהילת ANI אימצה מייד את המונח כשם כולל לאנשים שאובחנו רשמית עם שונות נוירולוגית שאינה אחת מן הלקויות על ספקטרום האוטיזם, אבל החוויה הפנימית שלהם, הנובעת משונות זו, דומה מבחינות רבות לזו של אוטיסטים. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , ,

שבת אחים גם יחד?

קורה, שאנשים על הספקטרום מזהים זה את זה בלי מילים. ג'ים סינקלר מתאר את הקסם שבמפגש כזה. יש גם תיאורים אנקדוטיים על ילדים אוטיסטים שגילו עניין מיוחד בילדים אוטיסטים אחרים שראו בטלוויזיה. עם זאת, חשוב לי שלא תיווצר תמונה מסולפת של הקהילה האוטיסטית. מצד אחד, הרבה א"סים מעוניינים בקשרים עם א"סים אחרים, ורואים בקשר עם הקהילה האוטיסטית מרכיב חשוב באיכות חייהם. מצד שני, יש א"סים שאינם מעוניינים בקשרים כאלה, לפחות בתקופות מסויימות של חייהם. כמו בכל חברה, גם בקהילות האוטיסטיות מתעוררים מתחים ויריבויות (אם כי שונים באופיים מזו של החברה הרגילה). כמו כל בני האדם, גם א"סים שונים זה מזה. להלן קטעים מראיון שערכתי לפני כמה שנים עם ג'ים סינקלר: (המשך…)

ארועים אוטיסטיים 1

הכנס האוטיסטי הראשון, שנקרא אוטריט (Autreat), התקיים בשנת 1996. מאז, אוטריט מתקיים בארה"ב בכל שנה (למעט 2001). אוטסקייפ (Autscape), הכנס האירופי שנוצר לפי הדגם של אוטריט, התקיים בפעם הראשונה באנגליה ב-2005. (המשך…)


תגי(ו)ת: , , , , , , ,